تجلیل از ۲۵ سالگی روز جهانی نفوس در افغانستان

کابل، ۲۰ سرطان ۱۳۹۸: روز جهانی نفوس، در مرکز رسانه‌های حکومت، از سوی ادارۀ ملی احصائیه و معلومات، وزارت اقتصاد و صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در کابل گرامی داشت شد. یازدهم جولای به عنوان روز نفوس از طرف سازمان ملل متحد نام‌ گذاری گردیده که از سال ۱۹۹۰ به این طرف، در اکثر کشور های جهان از آن تجلیل به عمل می‌آید.
در این همایش، احمد جاوید رسولی، رییس عمومی ادارۀ ملی احصائیه و معلومات، دکتور مصطفی مستور وزیر اقتصاد، دیوه صمد معین پلان و پالیسی وزارت صحت عامه، کوفی کوام نمایندۀ صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، سایر مقامات ملی و بین المللی، جامعه مدنی و رسانه ها اشتراک کرده بودند.
احمد جاوید رسولی، رییس عمومی ادارۀ ملی احصائیه و معلومات، ضمن عرض تبریکی به مناسبت این روز؛ خاطر نشان ساخت که مجموع نفوس کشور در سال جاری، به حدود ۳۲,۲ میلیون نفر می‌رسد که از جمله، حدود ۱۶,۴ میلیون آن مرد و حدود ۱۵,۸ میلیون تن آن را زنان تشکیل می‌دهد؛ ۲۴ فیصد مردم در شهرها و ۷۱,۳ فیصد در دهات زندگی می کنند؛ همچنان حدود ۴,۷ فیصد نفوس کشور را مردم کوچی تشکیل می دهد.
دکتور مصطفی مستور وزیر اقتصاد کشور متذکر شد: برای عملی سازی کار ناتمام کنفرانس بین المللی نفوس و انکشاف و عملی کردن آجندای ۲۰۳۰ جهت انکشاف پایدار، باید گام های واقع بینانه ای برداریم. در نظر داریم که با بنا نهادن بر دست آوردهای اخیر، به کسانی که عقب مانده اند دسترسی پیدا کنیم تا حقوق، صحت و باروری جنسی را برای همگان تنظیم نماییم.
بانو صمد گفتند: در افغانستان روزانه تعداد زیادی از مادران در هنگام ولادت جان هایشان را از دست می دهند. ایشان همچنان یادآوری نمودند که در آینده نزدیک برنامه جهت کنترول نفوس در افغانستان را تطبیق خواهند کرد تا از مرگ و میر مادران و کودکان جلوگیری شود.
در این کنفرانس مشترک، آقای کوفی کوام، نمایندۀ صندوق جمعیت ملل متحد در افغانستان، از دولت ها، جامعۀ مدنی نهادهای بین‌الملی، فعالان حقوق بشر و دادخواهان خواست تا دست به دست هم داده و کار ناتمام کنفرانس بین المللی نفوس و انکشاف در قاهره را ضمن توجه خاص به افرادی که عقب مانده اند (جوانان، فقرا و مردمان روستایی) به فرجام برسانند
در سال ۱۸۰۴ جمعیت جهان به یک میلیارد نفر رسید و پس از آن در قرن بیستم میلادی رشد جمعیت شتابان شد به طوری که در فاصله‌ های کوتاهی جمعیت جهان افزایش یافت. در سال‌های ۱۹۲۷، ۱۹۶۰، ۱۹۷۴ و ۱۹۸۷ به ترتیب جمعیت جهان به دو، سه، چهار و پنج میلیارد نفر رسید. این رشد بی رویۀ جمعیت، سازمان ملل متحد را واداشت تا جهت کنترول نفوس جهان، یازدهم جولای ۱۹۸۹ را منحیث یک روز بین‌المللی وارد تقویم نماید. ۲۵ سال پیش از امروز، در نشست بین المللی جمعیت و توسعه در شهر قاهره، دولت‌های جهان توافق کرده بودند که برآورد کردن نیاز واقعی زنان و دختران به مراقبت از صحت و باروری تعلیم و ترقی؛ تقش کلیدی در انکشاف پایدار آن، بازی نمایند
رشد بی رویۀ جمعیت و عدم کنترول آن سبب ایجاد مشکلاتی، از جمله مصوونیت غذایی، گسترش فقر، کمبود آب آشامیدنی، آلودگی هوا و محیط زیست، عدم آموزش صحیح، بیکاری و عدم اشتغال جوانان، برای آیندۀ افغانستان خواهد شد.